2 grudnia 2012

Amphiprion ocellaris - Błazenek okoniowy

To jedna z najpopularniejszych ryb goszczących w akwariach, a to m.in. dlatego, że nie jest rybką specjalnie trudną w hodowli. Możemy ją nawet rozmnażać w niewoli. W naturze żyje w symbiozie z ukwiałami dlatego jeśli rozważamy zakup tej rybki warto rozważyc także zakup ukwiału. Nie jest to ryba wymagająca dużej przestrzeni (najcześciej przebywa w pobliżu swojego ukwiału), a więc nawet w stosunkowo niewielkich zbiornikach (sugerujemy minimum 100 litrów) nie powinno być problemów z hodowlą. Znamy przypadki gdzie błazenki dobrze się howają w mniejszych, nawet 30 litrowych akwariach. Warto jednak dobrze to rozważyć ponieważ pomimo sporej odporności błazenki są dość wrażliwe na pogorszenie parametrów wody, a w małych zbiornikach utrzymanie dobrych parametrów jest dość trudnym zadaniem.

Karmienie

Błazenek nie jest kapryśną rybką. Chętnie będzie jadł zarówno żywy, mrożony jak i suchy pokarm. Lubi m.in. artemię, kryl, mysis.

Dodatkowe informacje

Rośnie maksymalnie do 8 cm, najlepiej czuje się w temperaturze 24 C - 27 C. W naturze żyje głównie w rafach wokół Australii, Indonezji, Filipin.