4 grudnia 2012

Entacmaea quadricolor

Jeden z piękniejszych ukwiałów w wielu odmianach kolorystycznych. Symbiotyczny co oznacza, że lubi towarzystwo błazenków (i z wzajemnością). Jak każdy ukwiał wymaga dobrych i stabilnych warunków chemiczno-fizycznych w akwarium. W innym wypadku może zacząć przemieszczać się po zbiorniku w poszukiwaniu lepszych warunków (nie wie, że nie znajdzie). Konsekwencją takiej wędrówki są najczęściej poparzenia koralowców, które staną na jego drodze, a spotkanie z delikatniejszymi koralowcami może skończyć się dla tych drugich nawet śmiercią.

Karmienie

Lubi mocne oświetlenie ponieważ odżywia się m.in. związkami organicznymi wytwarzanymi w jego ciele przez zooksantelle na skutek fotosyntezy. Żywi się także resztkami jakie zostawiają Amphipriony (wspomniane już błazenki), ale warto także dokarmiać je np. mrożonkami ponieważ głodny ukwiał również może podjąć wędrówkę czyniąc sporo szkód.

Informacje dodatkowe

W naturze osiąga rozmiary średnicy nawet 40 cm, ale w akwarium raczej nie przekracza 30 cm. Zbiornik powinien być przynajmniej 100 litrowy. Im większy tym łatwiej będzie utrzymać stabilne warunki i mniejsze ryzyko wędrówek, a nawet gdy taka się przytrafi, to w większym zbiorniku potencjalne szkody będą z pewnością mniejsze. Optymalnie czuje się w przedziale temperatur 23-27 stopni C i lubi średnio intensywną cyrkulację.

Entacmaea quadricolor żyje w wodach u wybrzeży Afryki Zachodniej, Australii, Japonii, Mikronezji...

[map address="Wielka Rafa Koralowa" width="100%" height="300px" zoom="3" ]