7 grudnia 2012

Paracanthurus hepatus - pokolec królewski

Jedna z najczęściej spotykanych ryb zamieszkująca akwaria miłośników morszczyzny na całym świecie. Idealnie nadaje sie do zbiorników z obsadą koralową. Łagodny temperament.

Ten piękny pokolec niestety bywa kłopotliwy, gdy przychodzi mu się aklimatyzować w nowym miejscu, co najczęściej bardzo źle znosi i zdarza, że nie udaje mu się przetrwać tego trudnego okresu. Im mniejszy osobnik tym aklimatyzacja jest dla niego mniej bolesna.

Pięknie ubarwiony. Bardzo intensywny niebieski kolor w połączeniu z jaskrawo żółtymi płetwami (zawsze ogonowa, a niekiedy także płetwy piersiowe) i czarnymi dodatkami sprawia, że pokolec królewski w pełni zasługuje na swoją nazwę. Po bokach czarne pręgi , które po około 9 miesiącu życia zamykają się tworząc coś w rodzaju kręgu, świadczącego m.in. o dojrzałości płciowej.

Karmienie

Nie sprawia na tym polu problemów. Chętnie zjada zarówno pokarm mrożony np. arterię czy kryl jak również pokarm suchy w tym także suszone algi. Nie pogardzi sparzoną sałatą.

Informacje dodatkowe

W naturalnym środowisku jest rybą ławicową, ale w akwariach utrzymuje się zazwyczaj pojedyncze osobniki z tego względu, że im ryba jest starsza tym mniej tolerancyjna dla swoich pobratymców. Agresja wewnątrzgatunkowa jest praktycznie nieunikniona. W takim miejscu - mowa o akwarium - osiąga rozmiary do 20 cm, natomiast w warunkach naturalnych potrafi przekroczyć nawet 30 cm. Tym samym rybka wymaga w miarę obszernego zbiornika, przynajmniej 200 litrowego. Najlepiej czuje się w temperaturze 24-26 stopni C i ciężarze właściwym wody (mówiąc prościej zasoleniu) na poziomie 1,021 – 1,024 Lubi mieć także nieco zakamarków w akwarium, gdzie może się schować gdy coś ją przestraszy (jest dość płochliwa).

W naturalnych warunkach najczęściej można ją spotkać w rafach koralowych Indopacyfiku.

[map address="Wielka Rafa Koralowa" width="100%" height="300px" zoom="3" ]