12 grudnia 2012

Xenia umbellata

To koralowiec z którym styka się chyba większość początkujących akwarystów, bo kogóż nie wprawiają w zachwyt pulsujące polipy, które w dużej gromadzie wyglądają naprawdę imponująco. Właśnie dlatego Xenia jest także nazywana koralowcem pulsującym. Zwierzę to żyje w koloniach składających się z wielu polipów przytwierdzonych do skał lub innego stałego podłoża.

Koralowiec nie jest wymagający i najczęściej można go zastać w dobrym zdrowiu i kondycji. Kondycja ta (zwłaszcza gdy jest zbyt dobra) bywa jednak uciążliwa ponieważ Xenia rozrasta się wówczas w bardzo szybkim tempie i potrafi zarastać inne koralowce. Ta cecha sprawia, że przez niektórych akwarystów traktowana jak "chwast", który nie jest mile widziany w zbiorniku.

Odżywianie

Xenia żywi się dzięki zooksantellom zamieszkującym jej polipy. Potrzebuje więc dobrego oświetlenia i to jej w zupełności wystarcza. Oczywiście powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom jodu w wodzie i innych pierwiastków śladowych.

Na poniższym filmie można zobaczyć jak pięknie potrafi pulsować.

Informacje dodatkowe

Xenia lubi średnią cyrkulację wody. Rośnie tworząc coś na kształt łodyg. Najlepiej czuje się w temperaturze 24-26 stopni C. Dobrze jest jej zapewnić odpowiednią przestrzeń do rozwoju/rozrostu. W naturze zamieszkuje wody Indopacyfiku.

[map address="Java Sea" width="100%" height="300px" zoom="3" ]