2 grudnia 2012

Zebrasoma flavescens - Pokolec Żółty

Piękna, bardzo wyrazista i jednocześnie niezwykle popularna ryba z rodziny pokolcowatych hodowana przez akwarystów na całym świecie. O jej popularności decyduje nie tylko wygląd i jaskrawo żółte ubarwienie, ale fakt, że rybka jest bardzo odporna na choroby, dobrze znosi transport i łatwo aklimatyzuje się w nowym miejscu. Nie jest agresywna w stosunku do ryb innych gatunków w tym także pokolcowatych, ale gdy po dłuższym czasie (gdy żółtek jest już dorosły) do akwarium wpuscimy innego pokolca (zwłaszcza mniejszego), takie spotkanie może się skończyć tragicznie. W takiej sytuacji ważne jest aby zapewnić rybom odpowiednio duże terytorium. Co do samej wielkości zbiornika, to jak w przypadku wszystkich ryb zwłaszcza słonowodnych zasada "im większy tym lepszy" obowiązuje. Minimum dla jednego pokolca to 150 - 200 litrów.

Karmienie

Rybka praktycznie wszystkożerna, a więc nie sprawiająca w tej materii żadnych problemów hodowcom. Lubi takie pokarmy jak: algi nori, artemię, mysis, glony, kryl, liście mleczu (mniszka lekarskiego), banany, pokarm mrożony , sałatę i pokarm suchy.

Dodatkowe informacje

Na wolności osiąga rozmiary do 20 cm, ale w akwariach raczej nie przekracza 15 cm. Lubi temperaturę w granicach 23-27 stopni C. Żyje u wybrzeży Hawai i Japonii.